Analyzify’ın Gelirini Artırmak Için Fiyatlandırma Stratejisi Tasarlamak

Analyzify, Shopify mağaza sahiplerinin mağazaları hakkında çeşitli verileri toplamalarını sağlayan bir dijital pazarlama aracıdır.

SORUN

Analyzify’ın gelirini artırmak için fiyatlandırma stratejisini nasıl tasarlarsınız?

Analyzify.app mevcut fiyatlandırması

DAVRANIŞSAL ÇÖZÜM

Tek bir pakete sahip olan Analyzify için paket sayısını 2’ye çıkardık. Paket 1 için Analyzify’ı Shopify’ın raporlama özelliklerinden ayıran bazı temel özelliklere yer verdik.

Çeşitli araçlar ile entegrasyon sağlamanın ve temel içgörüler elde etmenin yanı sıra Paket 2 ise daha ileri seviye özellikler sunar. Paket 2’yi tercih eden kullanıcı ileri seviye içgörüler edinerek, canlı destek alma imkanına sahip olabilir.

SEÇİM MİMARİSİ TASARLAMAK

Çoğunlukla bize sunulan seçenekler arasında tercih yaparız. Seçenek yaratmak seçim mimarisini tasarlama imkanı sağlayan şeydir. Seçenekleri tasarlamak çerçevelemeyi daha iyi kullanmayı sağlar. Ve bu çerçeveleme biçimi kararları etkiler.

SEÇENEK YARATMAK

Bilişsel olarak bir şeyin değerini belirlerken karşılaştırma yapma eğilimindeyiz. Bu karşılaştırmayı bizim tasarlamadığımız durumlarda ( Örneğin; tek paket sunmak ) zihnimiz doğrudan geçmiş deneyimlerimizi veya rakip ürünler ile kıyaslama gerçekleştirebilir. Bu da kontrolü – yani tasarımı – elimizden bırakmak niteliğindedir.

BASİT BİR ÖRNEK

Tek paket sunmayı cevabı evet veya hayır olan bir soru sormaya benzetebiliriz. Ancak potansiyel müşteri adayımızı hayır cevabına yönlendirmek istemeyiz.

Bunun yerine, bu ürün için 10$ mı ödemek istersiniz yoksa 20$ mı sorusunu yönlendirmek oyunu değiştirebilir.

Bilişsel Önyargılar

  • Choice architecture (Seçim mimarisi)
  • Framing effect (Çerçeveleme Etkisi)