Daha iyi yazı yazmak

Her gün binlerce karar veriyoruz. İnsanlığın zihinsel yükü fazla ve odaklanamıyoruz. Ürettiğimiz şeyleri insanlarla buluşturmanın bir yolu daha iyi yazı yazmaktan geçiyor.

Peki daha iyi yazı yazmayı nasıl başarabiliriz?

1- Strateji belirlemek

Web nasıl çalışır?

Stratejik olarak daha iyi yazı yazmak için web’in nasıl çalıştığın hatırlamalısınız.

Algoritmalar büyüyeni daha da büyüten bir şekilde işler. Google’da 1. sırada olan bir yazı her aramada ilk sırada görüneceği için aldığı trafiği katlayarak artırır ve yukarıda kalmaya devam eder.

Web’in ilk zamanları genel temalar üzerine yazılmaya başlandı. Örneğin spor genel bir temadır. Çok sayıda alt dala ayrılır. Ve bunların tamamına hakim olmak mümkün değildir.

Spor gibi genel bir tema üzerine yazmak ya da blog açmak kalabalıkların arasında kaybolmanıza sebep olur. Bugün gelinen noktada spor genel temasında yazmak yerine ( Spor > Futbol > Ülke > Lig > Takım ) sporun dördüncü alt katmanı olan tek bir takımı ele almak, onun üzerine yazmak sizi diğerlerinden ayırabilir.

Konuya hakim olursunuz. Gerçekten dar konunuzla ilgili bir kitle oluşturursunuz. Buna aynı zamanda kendi nişini inşa etmek denir.

Kendi nişinizi inşa etmek

İlgi alanlarınız ve yetkinlikleriniz çerçevesinde öne çıkan yönlerinizi harmanlayarak kendi mavi okyanusunuz yaratmalısınız. ( Mavi okyanus stratejisi = Rekabetin olmadığı bölge )

Kendi nişinizi inşa etmek kalabalıklarda kaybolmamak ve rakebetten kaçınmak için en iyi yoldur.

Rekabetten kaçınmanın tek yolu sizi siz yapan şeyleri birleştirerek yeni bir şey yaratmak, farklı bir perspektif sunmaktır. Buna özgünlük denir. Ve bu sizi taklit edilemez kılar.

Kalıcı içerik oluşturmak

Kalıcı içerik, geçici gündem olan, popülerleşen konular yerine 10 yıl sonrada okunabilecek ve değerini yitirmeyecek şeyler üzerinde çalışmaktır.

Bir haber sitesinin dün yaptığı haber bugün geçerliliğini çoktan yitirmiş ve hatırlanmayacak.

(Jeff Bezos yatırım yaparken neyin değişeceğini tahmin etmek yerine neyin değişmeyeceğini bularak ona yatırım yaptığını söylüyor.)

Yüzeysellikten kaçınmak, derine inmek.

Yazmak için konu bulurken geniş kapsamlı konulardan kaçınmalısınız. Geniş kapsamlı konuların tamamına hakim olmak mümkün değildir.

Bu durumda yazı yüzeysel olarak ele alınmış olur. En küçük konuyu ele alın ve olabildiğince derinleştirin. Dar bir konuyu derinlemesine yazmaya çalışmak zorlayıcıdır. Bu da gelişmenizi sağlar.

Doğru karşılaştırma yapmak

İyi yazan birinin bugün ki hali ile kendinizi kıyaslayarak motivasyon kaybetmemelisiniz. Şuan çok iyi olan kişiler yıllarca bunun üzerine denemiş, çalışmış ve iyileştirme göstererek bugününe ulaşmıştır.

İyi bir örneğin yıllarca süren birikiminin sonucu ile bugün ki acemi halinizi kıyaslamak doğru olmayacaktır.

Başlamak, sürdürmek ve gelişmek daha iyiye ulaşmanın tek yoludur. Yarın çok iyi olabilmek için bugün başlamalı, kötü yazmalı ,acemi olmalı ve gelişmelisiniz.

Daha iyi yazı yazmak

2- Daha iyi yazı yazmak

İlham gelmesini beklemek

Yazma konusunda en çok duyduğum zorluk beklenen ilhamın gelmemesidir.

Bu durum dükkanını açmayan bir esnafın müşteri gelmiyor serzenişi gibi.

Kendinize hergün bir cümle yazacağınızı söyleyin. Çok geçmeden bir cümle yazmak için oturup sayfalarca yazdığınızı göreceksiniz.

Yazmaya başlayana kadar ne hakkında yazacağınızı bilemezsiniz.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için ilham gelmesini beklemeyin, siz ilhama gidin.

Paylaşma arzusunun önüne geçmek

En yaygın yapılan hata bir yazıyı akla ilk geldiği anda tamamlamaya çalışmaktır. Bunun altında yatan gerçek sebep bir an önce insanlarla paylaşma isteğimizden kaynaklanır.

Ancak seçtiğimiz bir konuda yazı yazarken bunu zamana yaymak, farklı konu ve farklı fikirlerden beslenmek daha etkili bir yazı yazmayı sağlar.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için acele etmeyin.

Zihnin bağlantılar kurmasına izin vermek

En iyi fikirler genellikle üzerinde çalıştığımız konudan uzaklaştığımız zaman gelir.

Ara ara yoğunlaştığımız konudan ayrılmak ve alakasız gibi görünen başka şeyler ile ilgilenmek faydalı olabilir. Başka bir şey ile ilgileniyor olsanız bile uzun süreli beyniniz arka planda üzerine düşündüğünüz asıl konuyla alakalı bağlantılar kurmaya devam edecektir.

Ve sonucunda alakasız gibi görünen bir iş yaparken beklenmedik bir anda bağlantılar kurduğunuzu ve yeni fikirleri keşfettiğinizi farkedersiniz.

Oyunu kuralına göre oynamak ve beynin çalışma şekline göre bağlantılar kurmasına zaman tanımak yaratıcılığınızı artıracaktır.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için odağınızı başka bir şeye yöneltmeyi planlayın.

Yazarak farkındalık oluşturmak

Yazarak düşünmek kendimizde farkındalık oluşturmanın ve fikirleri organize etmenin en iyi yoludur. Bildiğimizi düşündüğümüz şeyi aslında bilmediğimizi farkedebiliriz. (Tam tersi de geçerlidir.)

Zihin varsayımlar ile hareket eder ve düşünceler yaratır. Varsayımda bulunduğunuz bir konu hakkında yazmayı denerseniz aslında düşüncelerinizin altının boş olduğunu farkedebilirsiniz.

Diğer bir şekilde, bildiğinizi düşündüğünüz bir konu hakkında yazmaya başlayarak ve bunun o kadar kolay olmadığını görebilirsiniz.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için fikirlerinizle mücadele ederek farkındalık kazanın.

Teknolojiden uzaklaşmak

Yazı yazarken bilgisayar, telefon gibi araçlardan uzaklaşarak kalem ve kağıt kullanmak daha faydalı olur.

Düşünce hızı ile yazma hızı arasında ciddi bir fark bulunur. Yazarken kalem ve kağıt kullanmak, diğer araçlara göre daha uzun sürede yazmanızı sağlar.

Daha uzun süre yazmak, zihninizdeki düşünceler ile daha fazla mücadele etmeyi ve daha derine inmeyi gerçekleştirir. Bu durum yüzeysellikten kaçınmayı ve farklı anlamlı bağlantılar kurmayı da sağlar.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için gün boyu yanınızda kalem ve kağıt bulundurmayı deneyin.

Kısa ve net iletişim kurmak.

Unutulmaması gereken önemli noktalardan biri insanın özelliklerine ve ihtiyaçlarına göre hareket etmek.

İnsan olarak odaklanma süremiz giderek kısalıyor ve tercihlerimizi kayıptan kaçınmak üzerine veriyoruz.

Birinin yazılarını okurken bir başkasının yazılarını kaçırdığı hissini yaşarız. Odaklanma süresinin azalmasının altında yatan sebeplerden biri budur.

Sosyal medyaya girmediğimiz zaman yaşadığımız ‘bir şeyler kaçırıyormuş hissini’ içerik tüketirken de yaşarız.

Uzun uzun yazmak o konuyu anlatmak için çabalamak demektir. Okuduğumuz kitapların büyük çoğunluğu bir kaç maddelik temel fikri bolca örnek ile desteklemek için çabalar. Ancak özünde vermek istediği mesaj çok basittir.

İnsan bilgiyi aldıkça daha fazlasını ister. Okuma sırasında her insan farklı konularla farklı bağlantılar kurar. Bir şeyi sonuca ulaştırmadan ne kadar uzun anlatırsanız okuyucunun odağını kaybetme ihtimali o kadar artar.

Kendimden bir örnek: Okuduğum, izlediğim ve dinlediğim şeylerde çoğu zaman bir cümlenin zihnimde farklı bir şeyi çağrıştırmasıyla o farklı şey üzerine düşünmeye araştırmaya ya da yazmaya geçebiliyorum. Bu durum içeriği yarıda bırakmama sebep oluyor.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için anlatmak istediğinizi daha kısa ve basit şekilde ifade etmeyi deneyin.

Sezgilerinizi yazıya dökmek

Neden yazmak istiyosun? Neler yazmaktan hoşlanıyorsun? Bugün neler hissettin?

Sezgileri yazıya dökmek zor ve geliştiricidir.

Cevaplanması zor 4 soru

Diğer insanlara karşı hangi konularda üstünsün?

Öngörülemeyen risklere karşı ne tepki verirsin?

En son hangi konuda fikir değiştirdin?

İşinde hangi konuda iyi değilsin?

Sezgisel olarak hepsinin cevabını biliyorsun. Ancak yazıya dökmek başka bir şeydir.

Warren Buffet’tan alıntı: Düşündüğüm bazı şeyleri yazmaya başladığımda hiçbir anlam ifade etmediğini düşünüyorum.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için sezgilerinizi yazıya dökmeyi deneyin.

Farklı perspektifler yaratmak.

Yazdığınız bir yazıyı kendinizin dışında 2. ve 3. şahıslar üzerinden anlatın. Bu durum olaylara farklı açılardan bakmayı ve yazmayı geliştirmeyi sağlayacaktır.

Eylem planı : Daha iyi yazı yazmak için perspektif çalışması yapın.


Ek fikirler

  • Yazdığınız her cümlenin orada olması gerektiğinden emin olun. İnsan duyguları ile hareket eder. İnsanları şaşırtırsanız okumaya devam ederler.
  • Bir yazı yazarken yeni şeyler öğrenmiyorsanız, onu paylaşmamalısınız.
  • Bilgi güçtür. Ancak evren düşünceye değil eyleme yanıt verir. Başlamak, harekete geçmek bu yüzden olmazsa olmazdır.
  • Bilgi ile pratikte yaptığınızın arasındaki boşluk ancak çalışarak doldurulabilir. Yukarıda yazdıklarım bu konudaki bildiklerim ve uygulamaya çalıştıklarımdır. Ne kadar iyi uygulayacağım ne kadar çok çalıştığıma bağlıdır.
  • Alışkanlıklar kimliğimizi belirler. Sürekli yazarsanız, yazan bir insan olursunuz.
  • Sürdürmek: Bir eylemi ya da yazmayı sürdürebilmek için öncelikle yazmayı sevdiğiniz konuların farkında olmalısınız.
  • Bir yazının algoritmalar ya da popüler bir konu olduğu için yazıldığını anlamak zor değil. İnsanlar bunu anlıyorlar.

Sonsöz

Bu içgörülerin bir çoğu daha iyi yazı yazmanın yanı sıra hayatın bir çok noktası için kullanılabilecek tavsiyelerdir.


Diğer Yazılar: